Unisféra, nebo také sférická projekce. Tak zní označení pro unikátní výukovou pomůcku i samostatné moderní médium, které vzniklo v půdních prostorách budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (Bezručovo náměstí 13, Opava). Velkorysá stavba sestává ze skloněné polokoule o průměru 8 metrů a stupňovitého hlediště s 50 sedadly. Její parametry jsou technickou špičkou. Sloužit studentům univerzity bude od 20. listopadu 2019.

Podle slov proděkana fakulty Tomáše Gráfa, který měl její vybudování na starosti, má jeden obrazový bod na projekční sféře lineární rozměr 2,4 milimetrů. „Obraz je tedy nejen kontrastní, ale i velmi ostrý,“ upřesnil s tím, že samotná projekce je zvláštním druhem promítání na sférickou plochu.
Unisféra bude sloužit všem studentům, přednostně se s ní počítá pro studenty astrofyzikálních oborů. „Rádi bychom ji využili také pro experimentální práce studentů, které budou zaměřeny na kombinaci sférické projekce s dalšími moderními médii, jakými jsou například rozšířená či virtuální realita. Pracujeme však i na tom, aby Unisféru v příštím roce mohli navštívit také studenti středních škol v regionu i zájemci z řad veřejnosti,“ uvedl dále Tomáš Gráf, který s dalšími čtyřmi kolegy absolvoval implementační kurz zaměřený na projekční a řídicí systém Digistar 6. V této souvislosti je zajímavá skutečnost, že školení vedla lektorka ze science centra a muzea vědy We The Curious z anglického Bristolu.

Vybudování moderní stavby v útrobách historické budovy byla pro architekta výzva, v níž jeho dílo obstálo se ctí. Prosklené schodiště i podlaha vedoucí do promítacího sálu citlivě koresponduje s celou budovou.
Unisféra byla z velké části financována z prostředků Evropské unie (z Evropských strukturálních a investičních fondů, Operační program VVaV). Stavební část včetně čtyř nových učeben, studia, klimatizace a zázemí přišla na 20 milionů korun, samotné zařízení stálo 40 milionů korun.

O Unisféře: Bezmála 13 metrů široké plátno napnuté na sféru o průměru 8 metrů. Bezchybný obraz pro stereoskopické promítání zajišťuje osm laserových Barco 3D projektorů, každý s rozlišením WQXGA+ při snímkové frekvenci 120 fps a světelném výkonu 7000 lm. O zvuk 5.1 se starají reproduktory o celkovém výkonu 4500 W. Rozlišení je větší než 5 K, jediný pixel na plátnu má tak velikost pouhých 2,4 mm, čímž se tato tzv. full-dome projekce pyšní stát se nejostřejší v České republice. Tohle je skutečně imerzivní projekce s celkovou kapacitou 50 naklápěcích komfortních sedadel, kde si na hvězdy divák doslova sáhne.

Další informace na: unisfera.slu.cz

TEXT: Zuzana Urbánková, Daniel MartínekFOTO: Ondřej Smékal

Otevíráme unikátní sférickou projekci