V pondělí 11. listopadu 2019 se odehraje nad územím České republiky poměrně vzácný přechod Merkuru před Sluncem, a to v první polovině svého průběhu. Úkaz nastává přibližně 13× za století a v České republice byl naposledy pozorovatelný v květnu roku 2016. Znovu se ovšem nejen v Evropě, ale celosvětově odehraje až v listopadu roku 2032. Jde tedy rozhodně o mimořádnou nebeskou událost, o kterou byste se určitě neměli nechat připravit!

Přechod planety Merkur přes sluneční disk  bude pozorovatelný i z Opavy  a to od 13:35 SEČ až do západu Slunce. V průběhu pozorovatelné části tranzitu Merkuru bude observatoř WHOO! na Bezručově náměstí 13 otevřena pro studenty i veřejnost. Nabídne všem zájemcům možnost bezpečného pozorování úkazu dalekohledem, které bude doplněno výkladem.

Malý kotouček planety Merkur s úhlovým průměrem pouhých 12 úhlových vteřin bude prostřednictvím dalekohledů pozorovatelný před Sluncem celosvětově přes 5 a půl hodiny. Vše začne vstupem Merkuru před levý okraj slunečního disku okolo 13 hodin 35 minut SEČ. Samotný vstup před neostrý sluneční okraj potrvá asi minutu a 40 sekund  a odehraje se nevysoko nad obzorem hodinu a půl po poledni. Zbytek této raritní podívané proběhne v odpoledních hodinách a planeta se v podobě černého „puntíku“ bude sunout před levou polovinou kotouče naší mateřské hvězdy směrem mírně dolů. Slunce s Merkurem zapadá na našem území právě okolo maxima úkazu – kdo se za ním vydal za Atlantský oceán, zejména do států Jižní Ameriky, uvidí jej v celém průběhu. 

UPOZORNĚNÍ: K pozorování přechodu Merkuru přes Slunce se přistupuje s naprosto stejnou obezřetností i metodami jako při sledování částečného zatmění Slunce nebo slunečních skvrn! Na přímé pozorování dalekohledem (i bez něj) je nutné vždy použít bezpečný filtr.

http://whoo.slu.cz

Přechod planety Merkur před Sluncem na WHOO!